REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby dla medycyny – innowacje potrzebne od zaraz!

Rynek farb i powłok dla medycyny potrzebuje innowacji. Tylko dzięki ścisłej współpracy instytucji badawczych, uniwersytetów i przedsiębiorstw będą mogły powstać nowej generacji powłoki, które zapewnią implantom biokompatybilność i zminimalizują ryzyko odrzutu.

farby dla medycyny

Fot. Brother-OMara / Foter.com / CC-BY-NC-ND 2.0

Raporty i analizy

Rozwój medycyny to kwestia, która leży na sercu każdemu z nas. Dlatego też nowoczesne materiały i pokrycia na implanty są dziś w centrum uwagi wszystkich – ISO i ASTM przygotowują już związane z tym obszarem specjalne normy, natomiast firma Frost & Sullivan opublikowała niedawno analizę Innovations in Protective Coatings for Medical Devices.

Przedstawiono w niej najważniejsze czynniki wpływające na rozwój rynku oraz obiecujące innowacje zaproponowane przez naukowców. Co liczy się dziś przy opracowywaniu powłok na implanty? Oczywiście biokompatybilność – gwarancja sprawnie przebiegających procesów gojenia i ograniczenie do minimum ryzyka odrzutu. W przypadku implantów przenoszących duże obciążenia to jednak nie wystarczy, potrzebna jest również doskonała wytrzymałość i odpowiednie właściwości mechaniczne.

Pajęczy jedwab nadzieją medycyny?

Stopniowo odchodzi się od tradycyjnych materiałów lub próbuje się je choćby częściowo zastąpić. Pojawia się bowiem problem z surowcami – powszechnie wykorzystywany w medycynie tytan jest również szeroko stosowany w przemyśle, głównie aeronautycznym, oraz rekreacji. Stąd też poszukiwania nowych, zastępczych materiałów i rozwiązań.

Do oryginalnych, ale bardzo obiecujących pomysłów należy na przykład wykorzystanie pajęczego jedwabiu do pokrywania implantów silikonowych. Jest on hipoalergiczny i biodegradowalny, toteż świetnie sprawdza się w tej roli. Pojawiają się także propozycje powłok o dodatkowej roli terapeutycznej oraz modyfikowanych powierzchniowo, na przykład poprzez immobilizację biomolekuł, które wspomagają procesy gojenia.

Wysokie wymagania, ograniczone możliwości

Analitycy są zgodni – wymagania, jakie stawia się nowym powłok dla medycyny są bardzo wysokie, a możliwości ograniczone. Tylko ścisła współpraca instytutów badawczych, uniwersytetów i przedsiębiorców może zaowocować skutecznymi i użytecznymi rozwiązaniami.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA