a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneFarby a oszczędność energii – co mogą użytkownicy?

Farby a oszczędność energii – co mogą użytkownicy?

Kwestie ekologii i oszczędności energii w przypadku farb spędzają dziś sen z oczu przede wszystkim producentom, ale również świadomość klientów z dnia na dzień rośnie. Ludzie zaczynają się interesować nowymi technologiami takimi jak farby odbijające promieniowanie podczerwone i chcą stosować je u siebie w domu. W jaki sposób każdy z nas może zaoszczędzić na energii za pomocą farb?

farby

Fot. el finco / Foter.com / CC-BY-NC-SA

Nowoczesne technologie w branży farbiarskiej, pozwalające zaoszczędzić na energii, przestają być już nowinką oferowaną tylko dużym inwestorom. Na własną rękę możemy nabyć farbę odbijającą promieniowanie podczerwone, farbę uszczelniającą (zamiast folii) lub zafundować sobie na szybach powłokę termochromową – rozwiązania, o których mowa była w artykule Farby a oszczędność – co mogą producenci?

„Chłodne” farby

Na przykład w ofercie Sherwin-Williams znajdują się odbijające farby zarówno na podłoża mineralne (Loxon), jak i na powierzchnie metalowe czy siding (Polane).

Fot. arch. AkzoNobel

Z kolei seria Cool Chemistry od AkzoNobel to modyfikowane silikonem farby poliestrowe na dachy oraz farby na bazie PVDF zawierające ceramiczne pigmenty odbijające promieniowanie podczerwone. Linia Light & Space zaś to produkty do stosowania wewnątrz – dzięki temu, że odbijają światło silniej niż inne, pozwalają pięknie rozświetlić pomieszczenie, co ma znaczenie zwłaszcza w rejonach, gdzie zimy są długie i ciemne. Szacuje się, że dzięki farbom z serii Light & Space można zmniejszyć koszty oświetlenia nawet o 22%. Warto rozważyć to rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że według International Energy Agency 1/5 całego światowego zużycia energii przypada właśnie na oświetlenie.

IRCC pod dachem

Jeszcze inna przydatna technologia to powłoki IRCC (ang. Interior Radiation Control Coatings), które nanosi się pod poszyciem dachu. Dzięki dodatkowi cząstek aluminium zapobiegają one emisji promieniowania podczerwonego przez elementy dachu i blokują duże ilości ciepła wdzierającego się do budynku od góry.

Fot. Mulad / Foter.com / CC-BY

Norma ASTM precyzuje, jaką emisyjność musi mieć powłoka, aby mogła być określana mianem IRCC, i w gruncie rzeczy produkty niewielu firm spełniają te wymogi. Te, które je spełniają, to przede wszystkim wyroby BASF, SOLEC Energy Corp. oraz STS Coatings. Są one stosunkowo proste w aplikacji, nanosi się je głównie natryskowo i można je stosować także na podłożach drewnianych i metalowych.

Powłoka-lustro dla świetlówek energooszczędnych

Wracając do oświetlenia – jest jeszcze jeden sposób, by rozświetlić swój dom niewielkim kosztem. Jak wiadomo, świetlówki kompaktowe (CFL) – znane też szerzej pod nazwą energooszczędne – pozwalają zgodnie ze swą nazwą zaoszczędzić na energii, ale świecą słabym światłem. Okazuje się, że można rozwiązać ten problem przy pomocy specjalnej powłoki typu „hot mirror”. Odbija ona promieniowanie cieplne ze świecącego włókna, dzięki czemu promieniowanie to powraca do niego i dodatkowo je podgrzewa – w ten sposób lampa, niejako sama się napędzając, świeci jaśniej i mocniej, a zużywa wciąż niewiele energii. Układ ten można bez większych problemów przystosować do używanych w naszych domach lamp.

Źródło: coatingstech-digital.com