a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneEuropejski rynek farb w opałach

Europejski rynek farb w opałach

Europejska gospodarka jest w momencie rozkwitu, ale niekoniecznie dotyczy to sektora farb. Oprócz rosnących cen surowców producenci mierzyć się muszą również z innymi problemami…

europejski rynek farb

Fot. Lusign / pixabay.com

W roku 2017 europejska gospodarka zanotowała rekordowe tempo rozwoju. Po raz pierwszy od dziesięciu lat wszystkie 28 krajów Unii Europejskiej pozytywnie się rozwijało. W tym roku tempo nieco spadło, ale gospodarka UE nadal pozostanie silna, przynajmniej do roku 2019 – zgodnie z prognozą Komisji Europejskiej.

Ale producenci farb…

…nie mają już takich powodów do radości. Niektórzy donoszą o spadku sprzedaży, a dochody udaje im się zwiększyć tylko podnosząc ceny. Na dochodowość niekorzystnie wpływają wciąż rosnące ceny surowców – trend, który, co gorsza, nie zmieni się w najbliższym czasie.

Dotyczy to zwłaszcza producentów farb budowlanych i dekoracyjnych, na których sprzedaż niekorzystnie wpływają warunki pogodowe albo ceny dumpingowe wprowadzanych przez sprzedawców detalicznych, zwłaszcza tych prowadzących sprzedaż internetową. Wymusza to wprowadzenie nowego modelu biznesowego, kładącego nacisk na usługi.

Północ i Zachód – zima dała się we znaki

Według firmy Euroconstruct to właśnie głównie rynek budowlany napędzał europejską gospodarkę w ostatnich 2-3 latach. W ciągu najbliższych dwóch lat jednak jego rozwój ma ulec spowolnieniu. Dodatkowo w Europie północnej w pierwszym kwartale tego roku sektor budowlany – a co za tym idzie, również producenci farb dekoracyjnych – został doświadczony ciężką zimą. Również w Niemczech, mimo że tamtejsza gospodarka jest bardzo stabilna, sektor budowlany i sektor powłok – największy rynek farb w Europie – miał w pierwszej połowie roku poważne problemy.

W nowym oświadczeniu Niemieckiego Stowarzyszenia Powłok (VdL) czytamy, że sytuacja rynku farb w Niemczech jest zła. Mimo ogólnie pozytywnej sytuacji gospodarczej rok 2018 zaczął się niekorzystnie, przede wszystkim ze względu na niesprzyjającą pracom budowlanym pogodę w marcu. Nieco lepiej radzi sobie tylko sektor farb przemysłowych.

Zgodnie z prognozami VdL w tym roku zapotrzebowanie na farby budowlane wzrośnie o 1,5%, na farby do drewna i na meble – o 1,3%, na powłoki na maszyny i sprzęt elektryczny – o 5,8%, na farby ochronne – o 3,5%, zaś na lakiery samochodowe – pozostanie bez zmian.

W walce z drapieżnymi detalistami

Również w Wielkiej Brytanii pogoda w marcu bardzo uprzykrzyła życie producentom z branży farbiarskiej. Z powodu śniegu i lodu produkcja farb budowlanych w pierwszym kwartale roku spadła o 1,5%, ale przychody ze sprzedaży wzrosły o 2,1%, co było efektem podniesienia cen.

Dane te przedstawił panel Builders Merchants Building Index (BMBI). W ostatnim raporcie panelu jako największy hamulec dla rozwoju sektora farb dekoracyjnych wskazane zostały zniżki detalistów w ramach sprzedaży internetowej. Poważnym zagrożeniem dla obecnych łańcuchów dostaw stało się wkroczenie Amazona do sektora farb i produktów DIY. Producenci farb odpowiadają, promując swoją działalność usługową oraz wzmacniając własne sieci dystrybucji.

Jak AkzoNobel, lider rynku farb dekoracyjnych w Wielkiej Brytanii i Europie, rozbudowujący obecnie swoją sieć salonów Dulux Decorator Centres. Ponadto holenderski producent w czerwcu 2018 ogłosił przejęcie rumuńskiej firmy Fabryo Corporation. Przede wszystkim krok ten ma służyć wzmocnieniu pozycji na rynku rumuńskim, ale nie bez znaczenia był również fakt, że dzięki swojej sieci centrów dystrybucyjnych Fabryo jest bardzo blisko swoich klientów.

Podobne działania podejmują inne firmy europejskie, takie jak Cromology czy Hempel. Ta ostatnia zgodnie z tą strategią dokonała ostatnio przejęcia niemieckiego producenta JW Ostendorf, również słynącego ze ścisłych kontaktów z klientami. Prócz tego Hempel planuje dalsze przejęcia w sektorze farb dekoracyjnych.

Duzi gracze radzą sobie lepiej

Biorąc pod uwagę nakreśloną sytuację, w najbliższym czasie na europejskim rynku farb możemy się spodziewać silnej konsolidacji. Dużym graczom dużo łatwiej jest bowiem stawić czoła takim problemom jak rosnące ceny surowców i drapieżne działania sprzedawców detalicznych.

Źródło: coatingsworld.com

Dowiedz się więcej o firmie