REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Europa i farby architektoniczne – jak poskromić rynek?

Europejski rynek farb architektonicznych jest zróżnicowany, nie tylko ze względu na różnice klimatu, ale również odmienne tradycje i doświadczenia, a co za tym idzie – inne preferowane technologie. Jak sobie z tym radzić, mówi dr Ulrich Nauber z Dow Coating Materials.

farby architektoniczne Europa

W różnych klimatach i różnych zastosowaniach wymagane są farby o różnych funkcjonalnościach.
Fot. agamaszota / pixabay.com

W różnych częściach Europy preferowane są różne technologie polimerowe, a także różne efekty i wykończenia – gładkie, teksturowane, satynowe, matowe… Elastyczność i umiejętność dostosowania się do tych potrzeb jest więc wymagana zarówno od dostawców surowców, jak i od producentów farb.

Zdrowie przede wszystkim

Ale to nie wszystko. Klienci w dzisiejszych czasach robią się coraz bardziej wybredni, oczekują czegoś „ekstra”. Dlatego wytwórcy farb muszą wyróżniać się z tłumu – czy to dbając o ekologię i certyfikaty bezpieczeństwa, czy wprowadzając nowe funkcjonalności, czy oferując wygodne, szybkie w aplikacji produkty, także typu 2 w 1 (farba i podkład).

Tematem numer 1 pozostaje zdrowie, zwłaszcza w przypadku farb do zastosowań wewnętrznych. Ludzie spędzają bowiem coraz więcej czasu w pomieszczeniach, a przepływ powietrza w budynkach jest coraz gorszy ze względu na izolacje oraz klimatyzację. Innowacyjne technologie farbiarskie (jak Formashield od Dow Coating) nie tylko ograniczają emisję LZO, ale wręcz wyłapują zanieczyszczenia powietrza, takie jak formaldehydy.

Powłoki murarskie na różne klimaty

Jakie jeszcze funkcjonalności są w cenie? Słaby zapach, długi czas życia oraz łatwość czyszczenia i konserwacji. Duże jest również zapotrzebowanie na powłoki murarskie, przy czym ich właściwości muszą być dostosowane do warunków klimatycznych oraz indywidualnych potrzeb lokalnego rynku, dlatego producenci muszą zapewnić klientom zróżnicowaną ofertę.

Na przykład w niektórych wilgotniejszych klimatach wymagana jest szczególna ochrona przed algami i grzybami, co wymaga użycia biocydów. Z kolei w innych ważny jest kolor, i tam należy położyć szczególny nacisk na trwałość odcienia. W obszarach wysoce zurbanizowanych dodatkowo potrzebna jest wysoka odporność na zabrudzenia. Wszystko to producenci muszą wziąć pod uwagę – jeśli tylko chcą odnieść sukces w branży farb architektonicznych.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA