a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneEkonomia cyrkularna – producenci już ją znają!

Ekonomia cyrkularna – producenci już ją znają!

Ekonomia cyrkularna, nazywana też gospodarką o obiegu zamkniętym, czyli angielskie circular economy, to pojęcie, które gracze przemysłowi – także w branży farb – powoli na stałe wpisują do swojego słownika. W jaki sposób ekonomię cyrkularną realizują w swoich działaniach Covestro, Nouryon, AkzoNobel, Sika i BASF? Zapraszamy do lektury.

ekonomia cyrkularna

Fot. rawpixel / pixabay.com

Firma Covestro ogłosiła niedawno szeroko zakrojony plan, w ramach którego realizować będzie w swoich zakładach ekonomię cyrkularną. Koncern zamierza stać się wzorem kreatywności w tym zakresie dla całej branży tworzyw sztucznych.

To nie tworzywa sztuczne są zagrożeniem

W komunikacie prasowym, w którym zapowiadane są działania Covestro na rzecz ekonomii cyrkularnej, dyrektor generalny firmy, dr Markus Steilemann, wyjaśnia:

Wielkie wyzwania naszych czasów, takie jak zmiany klimatu oraz rosnące zużycie surowców związane z rozrostem populacji, sprawiają, że przyjazny środowisku, zrównoważony styl życia i prowadzenia biznesu staje się koniecznością. Linearny wzór konsumpcji i produkcji bazujący na jednorazowym użyciu jest już dziś przestarzały – musimy silniej promować ideę recyklingu i dostosować do niej nasze działania.

Dr Steilemann dodaje, że ze wszystkich branż przemysł tworzyw sztucznych szczególnie musi się skupić na recyklingu. To właśnie plastikowe odpady najbardziej zagrażają bowiem w tym momencie naszej planecie.

Dyrektor wyjaśnia, że tworzywa sztuczne same w sobie nie są zagrożeniem – przeciwnie, wysokiej jakości materiały są w dzisiejszym świecie szczególnie potrzebne do pozyskiwania „zielonej” energii, nowych form transportu czy przyjaznych środowisku konstrukcji budowlanych. Problemem jest jedynie zbyt duża ilość odpadów, jaka dostaje się do środowiska.

Jako firma zaangażowana w walkę z odpadami plastikowymi, Covestro jest członkiem The Alliance To End Plastic Waste (AEPW) – międzynarodowej sieci, w ramach której prawie 30 koncernów chemicznych łączy siły na rzecz walki z plastikowymi śmieciami zanieczyszczającymi środowisko. Członkami AEPW są oprócz Covestro tacy giganci jak BASF, Clariant, Dow, Henkel, Procter & Gamble czy Shell. Oprócz tego firma aktywnie współpracuje z wieloma partnerami na rzecz promocji recyklingu tworzyw sztucznych w Europie.

CO2 w roli surowca i molekuły z odpadów

Jakie konkretne działania zamierza podjąć Covestro w ramach ekonomii cyrkularnej? Po pierwsze – wykorzystywać w większym stopniu ekologiczne surowce, takie jak odpady, substancje pochodzenia roślinnego czy CO2. Jeśli chodzi o wykorzystanie CO2 w roli surowca, Covestro jest obecnie pionierem na rynku – nowe technologie w tym zakresie sprawiły, że firma znalazła się w finale prestiżowej nagrody Deutscher Zukunftspreis. Cel? Odejście tak daleko, jak to tylko możliwe, od paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa.

Druga rzecz to recykling, i to właśnie na nim przede wszystkim opiera się praca w zamkniętych cyklach. Covestro zamierza opracować nowe technologie, które pozwolą na recykling produkowanych przez firmę tworzyw. W ramach tych działań skupi się zarówno na dostosowaniu składu samych tworzyw, jak i systemów utylizacji odpadów.

Eksperci firmy będą poszukiwać najbardziej efektywnych metod, które pozwolą odzyskać cenne molekuły z odpadów plastikowych. Przykładem podobnego działania mogą być prowadzone już badania nad ponownym wykorzystaniem miękkiej pianki poliuretanowej, używanej przy produkcji materaców.

Zielony wodór, etanol i… kostki dla raf koralowych

O tym, że ekonomia cyrkularna zyskuje na znaczeniu, przekonują również działania innych firm. Nouryon – we współpracy z Tata Steel oraz Port of Amsterdam – zaangażował się w projekt, którego celem jest otrzymywanie wodoru i tlenu z substancji emitowanych przez huty w procesie wytwarzania stali.

Zgodnie ze wstępnym projektem w ramach współpracy powstać ma zakład, który produkować będzie 15 000 ton „zielonego” wodoru rocznie, a także tlen do wykorzystania w procesach Tata Steel. Pozwoliłby on ograniczyć emisję CO2 aż o 350 000 ton rocznie – czyli ilość produkowaną w ciągu dwunastu miesięcy przez 40 000 gospodarstw domowych.

Podobny projekt oparty na wykorzystaniu gazów resztkowych zapowiedział niedawno koncern BASF. Dzięki specjalnym mikrobom i procesowi fermentacji z gazów zawierających tlenek węgla i wodór ma być otrzymywany etanol. To również technologia, która po raz pierwszy wykorzystana została w przemyśle stalowym – jest ona dziełem biotechnologicznej amerykańskiej firmy LanzaTech.

Z kolei firma Sika propaguje recykling, pomagając środowisku w zupełnie inny sposób. Szwajcarski producent zaproponował wykorzystanie cementu i piasku – odpadów z jego fabryk – do wykonania betonowych kostek, które pełnić mają rolę rusztowania dla raf koralowych w Tajlandii. W ten sposób firma wspomaga odbudowę tego cudu natury, który jest systematycznie niszczony przez turystów.

Recykling w branży farb

Projekty firm Covestro i Nouryon są tylko pośrednio związane z branżą farb, jednak i w samym przemyśle farbiarskim nie brak nowych technologii opartych na recyklingu. Zaledwie kilka tygodni temu AkzoNobel ogłosił, że wprowadza do sprzedaży pierwszą farbę pozyskaną częściowo z resztek farb. Rewolucyjny produkt powstał we współpracy z firmą Veolia, ekspertem w dziedzinie gospodarowania ściekami i odpadami – oraz członkiem wspomnianego Alliance To End Plastic Waste.

A o tym, którzy jeszcze producenci farb pokochali recykling i jak się to przejawia, przeczytać można w naszym zeszłomiesięcznym tekście. Zapraszamy do lektury.

Źródła: Covestro, Nouryon, AkzoNobel, BASF, Sika