a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweEfektywniejsze soczewki z nową powłoką

Efektywniejsze soczewki z nową powłoką

Naukowcy z Fraunhofer Institute opracowali nową antyrefleksyjną powłokę, która wyraźnie zmniejsza ilość światła rozproszonego i odbitego od przezroczystych soczewek optycznych. Odkrycie to może zostać wykorzystane nie tylko w aparatach fotograficznych i reflektorach, ale także w zastosowaniach wykorzystujących wirtualną rzeczywistość oraz technologiach czwartej rewolucji przemysłowej (Industry 4.0).

powłoka antyrefleksyjna

Fot. Nuwandalice / Foter.com / CC BY-NC-ND

Głównym zadaniem soczewek jest skupiać światło. To właśnie dzięki nim aparaty robią ostre zdjęcia, a lampy LED świecą jasnym promieniem, który możemy kontrolować. Dzisiejsze soczewki wykonuje się najczęściej z tworzyw sztucznych, które dzięki metodzie wtryskiwania można łatwo kształtować.

Pozostaje jednak jeden problem – powierzchnia soczewek w pewnym stopniu odbija światło. Współczynnik odbicia tworzywa sztucznego wynosi ok. 1,5, a więc odbija ono mniej więcej 8% docierającego do nich światła. Efekt jeszcze się wzmacnia na powierzchniach zakrzywionych, na przykład soczewek – dodaje dr Ulrike Schulz z wydziału Optyki Tworzyw Sztucznych Fraunhofer Institute for Applied Optics and Precision Engineering.

Współczynnik odbicia prawie jak powietrza

Aby ograniczyć ilość odbijanego światła, a tym samym zwiększyć efektywność soczewek, naukowcy z Fraunhofer Institute opracowali powłokę antyrefleksyjną, która redukuje współczynnik odbicia do 1,1, co jest dużo bliższe współczynnikowi powietrza, wynoszącemu 1. Testy na różnego rodzaju systemach soczewek, przeprowadzone przy współpracy z partnerami przemysłowymi, potwierdziły, że soczewki z powłoką przepuszczają dużo więcej światła niż te standardowe.

System składa się z kilku nanostrukturalnych warstw oraz położonych naprzemiennie jednolitych warstw tlenkowych. Dzięki wykorzystaniu nanomateriałów można uzyskać jednolitą warstwę na całym obiekcie – a nie, jak w przypadku dotychczas dostępnych materiałów, cieńszą na krawędziach. Jest to bardzo istotne, ponieważ, jak wyjaśnia dr Schulz, fizycznie cieńsza powłoka ma inne właściwości optyczne – odbija tylko światło o niewielkich długościach fali.

Łatwa aplikacja, duże możliwości

Powłokę umieścić bezpośrednio na powierzchni metodą wytrawiania plazmowego. Dzięki temu może być bez problemu aplikowana na różnych rodzajach tworzyw, a z jej możliwości z pewnością skorzystają nie tylko producenci aparatów.

Źródło: european-coatings.com