REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Dyskusje o przyszłości farb poliuretanowych


W dniach 25-26 września w Berlinie miała miejsce konferencja European Coatings „Polyurethanes for high performance coatings”, której uczestnicy dyskutowali na temat powłok poliuretanowych i ich perspektyw na przyszłość.

Wśród ważnych tematów znalazły się kwestie coraz bardziej rygorystycznych przepisów, jakie spełniać muszą farby. Są to między innymi regulacje dotyczące zawartości LZO (lotnych związków organicznych) i stosowania farb w pomieszczeniach zamkniętych, rozporządzenia obowiązujące dla materiałów do kontaktu z żywnością, ograniczenia stosowania izocyjanianów oraz niektórych rodzajów biocydów.

Szeroko dyskutowano na temat poliuretanów w kontekście ekologii. W wielu krajach w ostatnich latach jest to kwestia priorytetowa – najgłośniejszy dokument w tej sprawie to unijne rozporządzenie REACH (ang. Registration, Evaluation and Authorization of Chemicals), jednak pojawiają się i inne regulacje, jak choćby „Deco-law” we Francji czy inicjatywa holenderska – do roku 2030 co najmniej 50% dostępnych na tamtejszym rynku chemikaliów musi być produktami ekologicznymi. Uczestnicy konferencji zastanawiali się między innymi nad możliwościami wykorzystania mikroorganizmów do uczynienia farb poliuretanowych bardziej przyjaznymi środowisku.

Podjęty został również temat zastąpienia poliuretanowych produktów rozpuszczalnikowych wodorozcieńczalnymi. Robert Lomax z brytyjskiego Baxenden zaprezentował tę kwestię jako duże wyzwanie. Podstawowy problem to sieciowanie wodorozcieńczalnych farb poliuretanowych, dużo kosztowniejsze i wymagające specjalistycznych dodatków.

Prócz tego na konferencji pojawiły się nowe pomysły wykorzystania poliuretanów – między innymi do produkcji obuwia i pasów w środkach transportu, a także w roli powłok samonaprawiających się oraz lekkich powłok przeciwogniowych.

źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA