REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Dodatki do farb – 5 ciekawych faktów

Dodatki to dziś jeden z ważniejszych składników farby, pozwalający nam otrzymać formułę o pożądanych właściwościach. Portal European Coatings zebrał pięć ciekawych faktów na temat ich rynku.

dodatki do farb rynek

Fot. Mpopp / Foter.com / CC BY-NC-ND 2.0

Najogólniej dodatki do farb można podzielić na pięć najważniejszych – pod względem wielkości produkcji i wartości – grup. Są to modyfikatory reologii, dyspergatory, środki kontroli spieniania, środki modyfikujące właściwości cierne i środki zwilżające. Oto rynek dodatków w pigułce:

1. Rocznie zużywa się na całym świecie 1,15 mln ton dodatków. Najwięcej, bo aż 455 000 ton, modyfikatorów reologii.

2. Cały światowy rynek dodatków jest wart 4,19 mld euro.

3. W roku 2017 aż 40% światowego zużycia dodatków pochłonął region Azji i Pacyfiku. 28% przypadło Europie, natomiast 25% – Ameryce Północnej.

4. Więcej dodatków stosuje się w farbach wodorozcieńczalnych niż rozpuszczalnikowych. Na odwrót jest jednak w branży tuszów – to w formułach rozpuszczalnikowych dodatków jest więcej.

5. Na rynku rządzi pięciu najważniejszych graczy – Ashland, Byk, DowDuPont, Elementis i Evonik. Podczas gdy jeszcze pięć lat temu stanowili oni „tylko” 42% rynku, obecnie kontrolują już blisko jego 50%.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA