a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneDobór kolorów metalicznych RAL 9006 oraz RAL 9007 w przemyśle i dekoracji

Dobór kolorów metalicznych RAL 9006 oraz RAL 9007 w przemyśle i dekoracji

Kolory RAL 9006 oraz RAL 9007 mimo, że są uwzględnione w klasycznym wzorniku RAL 840-HR, nie są standardowymi kolorami, ale ich miejsce we wzorniku wynika z historii niemieckiej gospodarki. Te metaliczne odcienie, dzisiaj przeżywające swój renesans w architekturze, w założeniu nigdy nie miały być stosowane do celów dekoracyjnych.

Różnice w kolorze RAL 9006 drzwi oraz ich obudowy. Fot. Supercars

Oba wspomniane kolory historycznie wywodzą się z wymagań Niemieckich Kolei Państwowych (Reichsbahn). Były to obowiązkowe odcienie produktów do antykorozyjnej ochrony konstrukcji stalowych infrastruktury kolejowej (np. dworców, mostów), a także części taboru kolejowego (np. dachów wagonów). Podobne zastosowanie miały te kolory w niemieckim lotnictwie oraz marynarce wojennej.

Niemieckie Koleje Państwowe zarejestrowały swoje kolory w instytucie RAL w 1970 dla ujednolicenia ich odcieni oraz aby możliwe było ich jednoznaczne określenie podczas składania zamówień i wtedy właśnie pojawiły się pierwsze nieścisłości. A mianowicie, wszystkie kryjące kolory w różnych odcieniach ze wzornika mogą być odtworzone dla różnych farb. Każdy kolejny wzornik RAL bardzo dokładnie odtwarza te kolory, niestety nie odnosi się to do kolorów RAL 9006 oraz RAL 9007, które bardziej różnią się od wzornika.

Metaliczne odcienie RAL 9006 oraz RAL 9007 wynikają ze składu chemicznego. RAL 9006 jest produkowana głównie przy użyciu cząstek aluminium. RAL 9007 powstaje z tlenku żelaza w warstwowej strukturze z niewielką ilością proszku aluminiowego.

W ostatnich latach kolory metaliczne stały się popularne we wszelkiego rodzaju zastosowaniach architektonicznych (elewacje metalowe, ramy okien, bramy, drzwi czy konstrukcje stalowe).

 Problemy pojawiają się często, gdy RAL 9006 i RAL 9007 są określone w specyfikacji, w szczególności, gdy ich zastosowanie w projekcie łączy różne rodzaje powłok (farby, lakiery, farby proszkowe). Różnice w odbiorze wizualnym tych kolorów w zastosowaniach przemysłowych tych kolorów są bardzo powszechne i wynikać mogą z:

O ile całość projektu realizowana jest z użyciem farb jednego dostawcy i przy tym samym rodzaju aplikacji, wszystko powinno być w porządku. Problemy pojawiają się, gdy przychodzą różne elementy dekoracyjne od różnych dostawców (przykładowo: ramy okienne malowane proszkowo, ławki malowane proszkowo w innej lakierni oraz konstrukcja stalowa malowana farbami ciekłymi) i przykłada się je do siebie. Mimo, że każdy z dostawców dostarcza na przykład RAL 9006, to wizualnie pomiędzy kolorami widać będzie różnice.

Porównanie odcieni RAL 9006 od różnych producentów. Arch. rynekfarb.pl

Jak można zniwelować wpływ różnic kolorów metalicznych w przemyśle i dekoracji:

  • na etapie projektowania: dobierając do projektu elementy malowane w tej samej lakierni a co najmniej przy użyciu farby tego samego producenta oraz dbając, by w projekcie elementy malowane przez różnych dostawców nie stykały się bezpośrednio
  • na etapie malowania: przygotowując tzw. master, czyli element wzorcowy i kontrolując jego zgodność ze wszystkimi partiami produkcji

Zarówno firmy aplikujące farby, architekci jak i inwestorzy powinni zadawać sobie sprawę z faktu, że kolory metaliczne wizualnie mogą różnić się od siebie, co może być widoczne gdy elementy pomalowane w różnych miejscach będą blisko siebie.