REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Dlaczego samoloty są białe?

Większość samolotów jest pomalowana na kolor biały – to fakt. Ale właściwie dlaczego? Kolorowe samoloty prezentowałyby się z pewnością bardziej malowniczo na tle nieba, skąd więc ta zbiorowa niechęć inwestorów do intensywnych odcieni? Oto wyjaśnienie!

samoloty białe

Fot. zoosnow / pixabay.com

Mówią, że w myśl porzekadła „gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze” – biała farba jest tańsza. Albo lżejsza. Mówią też, że biały samolot lepiej widać, i że to kwestia bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, ile sensu kryje się w tych przypuszczeniach – nie, wcale nie o to chodzi.

Biały kolor – czy to na samolotach, czy na naszych ubraniach latem, czy na ścianach budynków – odbija promieniowanie słoneczne. Zapobiega więc nagrzewaniu się wnętrza samolotu oraz uszkodzeniom elementów wykonanych z plastiku lub kompozytów (np. stożka kadłuba lub powierzchni sterowych).

Ale jest i drugi powód. Intensywne odcienie w silnym słońcu oraz deszczu szybko blakną, przez co kolorowy samolot trzeba częściej odświeżać. Dlatego też części samolotu nie wykonane z tworzyw sztucznych, a z metali, również na ogół są białe. „Gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze” – mimo wszystko więc… coś w tym jest.

Źródło: noizz.pl

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA