REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Czy wieża Eiffla będzie czerwona?

Już za kilka miesięcy rozpocznie się kolejne odmalowanie wieży Eiffla. Czy ikona Paryża będzie miała taki sam kolor, jak dotychczas, czy może czas na zmianę? Władze zastanawiają się nad przywróceniem jej oryginalnego odcienia – jaskrawej czerwieni.

wieża Eiffla

Fot. rm76ster / pixabay.com

Wieża Eiffla jest wykonana z żelaza poddanego pudlingowaniu – materiału, który zachowuje trwałość na lata, o ile tylko jest regularnie odmalowywany i zabezpieczany przed korozją. Ponieważ operację tę w przypadku wieży przeprowadza się co siedem lat, zbliża się czas kolejnej renowacji. Rozpocznie się ona w październiku tego roku i potrwa trzy lata – do roku 2021. Tym razem, oprócz standardowej nowej warstwy farby, wieża otrzyma też dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo.

Od czerwieni przez żółty po brąz

Pierwszym, oryginalnym odcieniem wieży Eiffla była „czerwień wenecka”. Inżynier i architekt Gustav Eiffel, który zaprojektował obiekt, zanotował, że dzięki czerwonej powłoce łatwiejsza będzie ochrona konstrukcji przed korozją. Zastosowana wówczas farba składała się z weneckiej czerwieni żelazowej i oleju lnianego.

Według portalu „The Local” w 1899 roku wieża została przemalowana na pomarańczowy odcień żółtego (u podstawy) oraz jasnożółty (na szczycie). W roku 1968 kolor zmieniono raz jeszcze – na brązowo-czerwony. Obecnie paryska ikona jest przystrojona w brąz, uzyskany podczas ostatniej renowacji, rozpoczętej w roku 2010, dzięki pigmentowi firmy Lanxess AG na bazie tlenku żelaza. W sumie obiekt był odmalowywany 19 razy. W tym roku, przy okazji jubileuszowej 20. renowacji, pojawił się pomysł, aby powrócić do korzeni, czyli oryginalnej jaskrawej czerwieni.

Jak zapowiedział ekspert z Ministerstwa Kultury, starsze odcienie farby na wieży będą kolejno odsłaniane, podobnie jak w przypadku renowacji obrazu. Na tej podstawie podjęta zostanie ostateczna decyzję, który kolor wybrać. Jeśli zostanie wybrany któryś ze starszych – specjaliści liczą na to, że będą go w stanie odtworzyć.

60 ton farby na żelaznego kolosa

Jak informuje portal „Traveller”, wieża Eiffla jest odmalowywana zawsze ręcznie, przez 25 malarzy, a cała operacja w przypadku tej ważącej 10 000 ton struktury pochłania 60 ton farby i kosztuje ok. 4 mln €. O tym, jak kosztowny i pracochłonny jest to proces, pisaliśmy już w innym tekście.

Tym razem renowacja będzie polegać na czymś więcej niż odmalowaniu. Wieża Eiffla zostanie wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia, na przykład kuloodporną palisadę wokół jej podstaw, która uniemożliwi osobom i pojazdom staranowanie obiektu. Jest to odpowiedź na podwyższone w ostatnich latach ryzyko ataków terrorystycznych w Paryżu.

Źródło: paintsquare.com, The Local, Wonders of the World, Traveller

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA