REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Czy przemysł 4.0 może być niebezpieczny?

Przemysł 4.0 to fantastyczna perspektywa, ale wiąże się z nim również pewne ryzyko, o którym mówi się zbyt rzadko. Zamiast zamiatać te sprawy pod dywan, musimy zacząć otwarcie o nich mówić – przekonuje publicysta European Coatings.

przemysł 4.0

Fot. Nikolaus Wogen / pixabay.com

O przemyśle 4.0 pisaliśmy już na naszych łamach. Zautomatyzowane cyfrowe systemy, zdalne sterowanie, okulary do rzeczywistości mieszanej oraz internet rzeczy – te wszystkie futurystyczne rozwiązania są zdecydowanie przyszłością branży farb. Z ich użyciem wiążą się jednak również pewne niebezpieczeństwa.

O tych właśnie niebezpieczeństwach mówili prelegenci branżowego wydarzenia, o którym pisze na łamach European Coatings dziennikarz Jan Gesthuizen. Oto, przed czym powinniśmy się bronić, wdrażając w fabrykach i laboratoriach innowacyjne cyfrowe rozwiązania.

Nie tylko problem dużych koncernów

Patrick Smolka z HDI Global SE mówił o błędnym przekonaniu małych firm, że nie mają powodów do obaw, bowiem ofiarą hakerów padają tylko wielkie koncerny. Od czasów wirusa WannaCry nie możemy już mieć wątpliwości – to może spotkać każdego.

Na dowód Smolka przywołał również przypadek złośliwego oprogramowania, które atakowało właśnie systemy niewielkich firm i wysyłało w ich imieniu fałszywe faktury. Nie chodzi o to, żeby siać strach, ale aby uświadomić sobie, że nawet jeśli nie używasz maszyn i cyfrowych sensorów, a twój system magazynowy jest całkowicie analogowy, musisz dbać o cyfrowe zabezpieczenia.

Ulrich Herfurth, prawnik w firmie Herfurth & Partners, uważa, że bezpieczeństwo zwiększyłaby izolacja europejskich danych. Proponuje więc wykorzystanie serwerów, które nie należą do amerykańskich koncernów. W ten sposób z użytku wyszłyby jednak popularne technologie chmury oferowane przez Amazon czy Microsofta.

Nie bójmy się, rozmawiajmy!

Ciekawy punkt widzenia przestawił prof. Lorenz Däubler z Uniwersytetu w Hanowerze. Dotychczas niebezpieczeństwa cybernetyczne, np. ataki zewnętrzne, oraz kwestie bezpieczeństwa przemysłowego, np. ryzyko zranienia w warunkach pracy, traktowaliśmy jak dwie zupełnie oddzielne sprawy. Nie jest to już dziś właściwe podejście, ponieważ złośliwe oprogramowanie w dobie przemysłu 4.0 będzie mogło bezpośrednio wpłynąć na pracę fabryki. Dla przykładu niektóre urządzenia z opcją automatycznego wyłączenia mogą być w określonych warunkach bardzo niebezpieczne – jak choćby drony.

Oczywiście takie głosy wywołują obawy i opór wobec nowych technologii. Zupełnie jednak niepotrzebnie – przemysł 4.0 daje ogromne możliwości, musi być tylko rozwijany „z głową”. Im więcej będziemy mówić o związanych z nim zagrożeniach, tym lepiej będziemy potrafili chronić się przed cyberatakami.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA