a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneCynkowanie ogniowe – jak to wygląda?

Cynkowanie ogniowe – jak to wygląda?

W życiu codziennym elementy poddane cynkowaniu zanurzeniowemu (ogniowemu) spotykamy dziś na każdym kroku. Zabieg ten pozwala bowiem otrzymać bardzo trwałą i skuteczną powłokę przeciwkorozyjną na dużych konstrukcjach metalowych. Ale jak właściwie wygląda sam proces cynkowania? Dociekliwym proponujemy poniższy filmik, w prosty sposób tłumaczący przebieg tej operacji.

Elementy, dla których stosuje się cynkowanie ogniowe, to przede wszystkim części konstrukcji stalowych. Przed zanurzeniem w kąpieli cynkowej wymagają one odpowiedniego przygotowania. Najpierw zanurzone zostają w sodzie kaustycznej, aby usunąć z ich powierzchni olej, resztki farby i inne zanieczyszczenia, a następnie – w roztworze kwasu, by pozbyć się rdzy. Gdy już obiekt trafi do kąpieli cynkowej, na jego powierzchni zachodzi reakcja między dwoma metalami, w wyniku której tworzą się związane ze stalowym podłożem stopy. Po wyjęciu elementu z kotła na jego powierzchni zestala się warstewka cynku, który nadaje powierzchni charakterystyczne lśniące wykończenie i doskonałą odporność na korozję.

Osobom zainteresowanym tym tematem polecamy stronę australijskiego stowarzyszenia GAA, gdzie prócz prezentacji znajduje się również wyczerpujący opis cynkowania ogniowego.

Źródło: GAA