REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Cienka powłoka węglowa ochroni sprzęt medyczny

Naukowcy z Queen’s Univeristy opracowali nową technikę otrzymywania powłoki na bazie węgla. Powłoka ma zwiększać odporność sprzętu medycznego używanego w ośrodkach zdrowia na całym świecie oraz chronić metalowe obiekty przed korozją.

powłoka węglowa sprzęt medyczny

Naukowcy liczą na to, że ich powłoka stosowana będzie w laboratoriach medycznych na całym świecie.
Fot. DarkoStojanovic / pixabay.com

Jak wyjaśnia dr Cathleen Crudden, poprzednio podobna technika wymagała użycia specjalistycznego sprzętu, cały proces był więc trudny i kosztowny. Obecnie udało się go przeprowadzić w prostszy sposób, przy użyciu biosensorów stosowanych w większości laboratoriów, dzięki czemu technologia stała się „dostępna dla każdego”.

Nowe odkrycie bazuje na pracach z roku 2014, kiedy ten sam zespół badawczy rozwinął technikę nanoszenia na powierzchnie metaliczne organicznej powłoki o grubości jednej cząsteczki. Mimo że 100 000 razy cieńsza niż ludzki włos, powłoka ta doskonale chroni przed chemikaliami, oksydantami, kwasami i zasadami – dzięki czemu może być z powodzeniem stosowana m.in. w mikroelektronice.

Obecnie proces został dopracowany i w przyszłości może stać się szeroko dostępny. Twórcy technologii liczą, że posłuży ona do zabezpieczania sprzętu medycznego w szpitalach na całym świecie. Artykuł na ten temat opublikowany został w czasopiśmie „Nature Communications”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA