REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

BYK w trosce o środowisko


Nikogo w dzisiejszych czasach chyba nie trzeba przekonywać, że dbałość o środowisko naturalne jest sprawą priorytetową. Do serca wzięła sobie to również firma BYK, która w swojej ofercie posiada całą linię „zielonych” dodatków do farb.

Co jest miarą szkodliwości produktu dla środowiska? Nie sposób stwierdzić jednoznacznie, jednak za wyznacznik ekologiczności przyjmuje się na ogół niską zawartość lotnych związków organicznych (ang. VOC – volatile organic compound) – takich, które odparowują same już w temperaturze pokojowej. W dużych stężeniach mogą mieć one katastrofalny wpływ na zdrowie człowieka – głównie na układ oddechowy i nerwowy, podejrzewa się je jednak również o skutki długofalowe z nowotworami na czele. Biorą one także udział w powstawaniu smogu. Obecnie, obok rosnącego ruchu drogowego na świecie, to właśnie przemysł konstrukcyjny i stosowane w nim środki uszczelniające, kleje oraz farby są największym źródłem lotnych związków organicznych.

Ponieważ szczególnie wysoką zawartością tych związków charakteryzują się rozpuszczalniki organiczne, firma BYK zadbała w swej ofercie o produkty bazujące na rozpuszczalnikach w ograniczonym stopniu – lub wcale. Należą do nich środki typu high-solids (HS), których przynajmniej 65% objętości stanowią cząstki stałe (spoiwa, pigmenty i dodatki), farby wodorozcieńczalne (których ok. 80% to z kolei woda jako alternatywny, nieszkodliwy rozpuszczalnik) oraz farby proszkowe. Coraz częściej stosowane są też surowce odnawialne, których wykorzystanie bywa kolejnym wyznacznikiem przyjazności środowisku. Firma, jak deklaruje, poświęca obecnie ponad 50% nakładu pracy na zagadnienia związane ze zwiększeniem ekologiczności wprowadzanych przez nią na rynek produktów.

Ponadto, jako pierwszy wytwórca dodatków do farb, dla czterech spośród swoich wyrobów (trzech antypieniaczy i jednego roztworu dyspergującego, stosowanych w architekturze oraz jako składniki pokryć papieru) firma dokonała oceny LCA (cyklu życia) i posiada stosowne certyfikaty TÜV Rheinland zgodnie z normami ISO. Ocena ta pozwala w sposób dokładny określić wpływ danego wyrobu na środowisko naturalne – od produkcji poprzez okres obecności na rynku aż po wycofanie i utylizację. Wykorzystano w tym celu dane dotyczące procesu wytwarzania i dostawy, nie pomijając zużycia energii, transportu i wykorzystanych surowców. W przypadku tak gruntownie przebadanych produktów nabywca może więc być pewien, że ingeruje w środowisko naturalne w stopniu tak minimalnym, jak to tylko przy obecnym stopniu rozwoju technologii jest możliwe.

źródło: Byk, fotografia: arch.Byk

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA