a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweBiofouling a bakterie – nowe badania

Biofouling a bakterie – nowe badania

Naukowcy z amerykańskiego Caltechu odkryli związek między bakteriami obecnymi na kadłubach statków a bezkręgowcem z gatunku Hydroides elegans, który w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stał się zmorą przemysłu morskiego.

biofouling bakterie

Fot. johnnyberg (rgbstock.com)

Larwy Hydroides elegans swobodnie pływają w oceanie do momentu, kiedy natrafią na stałe podłoże pokryte bakteryjnym biofilmem. Może to być naturalna skała, ale również kadłub statku. Problem polega na tym, że gdy bezkręgowiec zakotwiczy się na powierzchni, ulega przeobrażeniu – wytwarza wokół siebie rozgałęziony, sztywny mineralny szkielet, który jest dla ruchu okrętu poważną przeszkodą.

Naukowcy z California Institute of Technology postanowili przyjrzeć się momentowi przeobrażenia niechcianego gościa i ustalić, co jest sygnałem do tej przemiany. Okazało się, że możliwa jest ona dzięki heksagonalnej sieci wytwarzanej na powierzchni przez jedną z bakterii tworzących biofilm, Pseudoalteromonas luteoviolacea. Dzięki tej strukturze bezkręgowiec może łatwo zakotwiczyć się na podłożu i wykształcić swój szkielet. To dotychczas nieznany i – trzeba przyznać – fascynujący przykład interakcji między mikroorganizmami a zwierzętami.

Poznanie mechanizmu osadzania się bezkręgowców Hydroides elegans na kadłubach statków jest ważnym odkryciem, które może pomóc w opracowaniu nowych technologii przeciwporostowych.

Swoje obserwacje badacze z Caltechu opublikowali w czasopiśmie Science Express.

Źródło: european-coatings.com