REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Bejca na taras – rozegraj to dobrze!

Lato powoli się kończy, nadchodzą chłodne dni, wciąż jednak jest jeszcze czas, by pomalować i zabezpieczyć swój taras. Wraz z ekspertami Paint Quality Institute podpowiadamy, jaki produkt najlepiej wybrać, by oszczędzić sobie pracy i zapewnić trwałą ochronę.

bejca na taras

Fot. Paint Quality Institute

Farby i bejce na tarasy najogólniej podzielić możemy na dwie grupy: wodorozcieńczalne farby dyspersyjne oraz farby rozpuszczalnikowe. Eksperci sugerują wybrać te pierwsze, ponieważ są już dziś wysoce odporne, a prócz tego szybko schną, nie mają nieprzyjemnego zapachu i łatwe je zmyć w przypadku ochlapania podczas malowania – wystarczy woda i mydło.

Produkty te są dostępne zarówno w wersji bezbarwnej, jak i w szerokiej gamie odcieni. Decydując się na ten lub na ten rodzaj bejcy, weź pod uwagę, jak często zamierzasz odmalowywać taras:

  • Lakier lub bejca bezbarwna pięknie podkreśla naturalny rysunek słojów drewna, ale słabo chroni przed promieniowaniem UV, dlatego wymaga odmalowywania co roku.
  • Bejce półprzezroczyste są bardziej odporne – niewielka ilość pigmentu, jaką zawierają, pomaga chronić drewno przed promieniowaniem UV i warunkami atmosferycznymi. Dlatego też ich trwałość jest nieco dłuższa – wynosi ok. 18 miesięcy.
  • Największą trwałość wykazują bejce kolorowe, które przypominają klasyczne farby. Duża ilość pigmentu doskonale zabezpiecza taras. Tego typu produkty pozwalają wyeksponować teksturę drewna, ale oferują gładkie wykończenie. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na częste odmalowywanie tarasu, to będzie dla ciebie najlepsza opcja – wystarczy renowacja co 3-5 lat.

Wskazówka nr 1. Niezależnie od tego, jaki produkt wybierzesz, możesz poprawić ochronę drewna nanosząc dodatkową warstwę. Czasem wydłuża to trwałość powłoki, a poza tym zawsze gwarantuje lepsze zabezpieczenie tarasu przed pogodą i tarciem, spowodowanym chodzeniem po tarasie i przesuwaniem mebli.

Wskazówka nr 2. Choć może się to wydawać oczywiste, warto o tym pamiętać – postaw na jakość. Produkt z wyższej półki lepiej przylega do podłoża, tworzy elastyczną, ale wytrzymałą warstwę i często zawiera dodatki zapobiegające rozwojowi grzybów i innych mikroorganizmów.

Źródło: Paint Quality Institute

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA