Brytyjska Federacja Powłok (BCF) oraz Europejska Rada Producentów i Importerów Lakierów, Farb Drukarskich i Artystycznych (CEPE) wyraziły chęć ścisłej współpracy także po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Razem będą dążyć do tego, aby utrzymać jak najbardziej płynną wymianę handlową między europejskim a brytyjskim rynkiem farb.
Fot. daniel_diaz_bardillo / pixabay.com
Brytyjska i europejska branża farbiarska są ściśle powiązane i dzięki tej współpracy obydwie niesamowicie się rozwinęły w ostatnich kilkudziesięciu latach. Planowany Brexit postawił jednak pod znakiem zapytania to wszystko, co zostało już osiągnięte.
60% produkowanych w Wielkiej Brytanii farb na eksport trafia właśnie na rynek europejski, a aż 80% produktów z branży farbiarskiej dostępnych na brytyjskim rynku pochodzi z krajów UE. Tylko 50% członków BCF to producenci brytyjscy, reszta podlega europejskim, amerykańskim i japońskim firmom-matkom, przy czym ogromna większość z nich posiada zakłady produkcyjne w Wielkiej Brytanii. Związki są bardzo ścisłe, nieumiejętne przeprowadzenie Brexitu może więc skutkować prawdziwą katastrofą dla całego europejskiego przemysłu.
Dlatego też zarówno BCF, jak i CEPE z radością przywitali deklarację brytyjskiej premier, że rząd chciałby pozostania Wielkiej Brytanii w Europejskiej Agencji Chemikaliów. Oznacza to bowiem, że przepisy w kraju i UE będą przynajmniej do pewnego stopnia ujednolicone.
Obecnie organizacje dążą do dyskusji m.in. na takie tematy jak unia celna między Wielką Brytanią i UE (lub inna umowa, która zapewni płynny handel), jednolity system regulacyjny dotyczący środków chemicznych (REACH, BPR, CLP) oraz zachowanie wysokich standardów w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Ważnym postulatem jest również brak barier celnych i innych dla farb, powłok i tuszów na granicy Wielka Brytania – UE.
Jeśli dążęnia te nie zostaną spełnione, ucierpi zarówno brytyjski, jak i europejski rynek farb. BCF i CEPE zamierzają aktywnie działać, aby zapewnić najlepsze możliwe warunki dla dalszego rozwoju branży, niezależnie od Brexitu.
Źródło: european-coatings.com