a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweBayer MaterialScience o przyszłości branży farbiarskiej

Bayer MaterialScience o przyszłości branży farbiarskiej

Jakie są przyszłe kierunki rozwoju branży farbiarskiej? Naukowcy i technolodzy z całej Europy będą na temat dyskutować już w dniach 3-5 września tego roku na konferencji European Technical Coatings Congress w Kolonii. Bayer MaterialScience, jako czołowy wytwórca surowców do produkcji farb, będzie mieć tam również swoją silną reprezentację.

Bayer MaterialScience

Czy biotechnologia jest przyszłością przemysłu farbiarskiego?
Fot. BASF – The Chemical Company / Foter.com / CC BY-NC-ND 2.0

Ekologiczne poliuretany dzięki bakteriom

Farby poliuretanowe są cenione w przemyśle ze względu na trwałość i niezawodną ochronę. Nowoczesne produkty na bazie poliuretanów nie zawierają LZO, a więc są także ekologiczne. Jeden ze sposobów, by możliwie zmniejszyć wpływ farby na środowisko, to wykorzystanie odnawialnych surowców, alternatywnych wobec petrochemicznych. Te natomiast mogą być dziś produkowane na przykład dzięki mikroorganizmom. Mało tego! Wykorzystując kultury bakterii możemy otrzymywać nawet związki, których nie można uzyskać z surowców petrochemicznych. Specjaliści Bayer opowiedzą o tym, czego w dziedzinie surowców pozwoliła dokonać nowoczesna biotechnologia.

Farby poliasparaginowe – łatwiejsza aplikacja

Drugim tematem poruszonym w czasie ETCC przez Bayer będą środki wiążące na bazie kwasu asparaginowego lub izocyjanianów. Mają one już swoje sukcesy w branży farbiarskiej, zwłaszcza w dziedzinie powłok antykorozyjnych i posadzkowych, ponieważ są wysoce reaktywne i pozwalają w krótkim czasie, nawet w niskich temperaturach, uzyskać wytrzymałe warstwy. Jest jednak jeden problem – bazujące na nich farby są z natury zbyt gęste, aby można je było aplikować ręcznie. Rozcieńcza się je więc rozpuszczalnikiem, co jest szkodliwe dla środowiska. Bayer zaproponuje swoje propozycje, jak inaczej poradzić sobie z tym kłopotem.

Utwardzacze HDI – lepsza kontrola procesu

W ramach trzeciego referatu poruszony zostanie temat alifatycznych utwardzaczy HDI. Są one przydatne, ale czasem ich stosowanie utrudnia zbyt niska reaktywność lub zbyt wysoka lepkość w danej temperaturze. Rozwiązaniem tego problemu może być kontrolowana kataliza. Specjaliści Bayer wykażą, że parametry takie jak czas reakcji i temperatura aktywacji można ustalać poprzez dobór odpowiednich katalizatorów.

Źródło: Bayer MaterialScience