REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

BASF – wyniki za rok 2016

Wyniki finansowe koncernu BASF za rok 2016 nie są najlepsze. Jak wyjaśnia firma, spadki są jednak związane głównie z oddziałem Oil & Gas. Sprzedaż w sektorze Functional Materials & Solutions, do którego należy oddział Coatings, wzrosła.

BASF

Spadki to głównie efekt zmian w obrębie oddziału Oil & Gas. Na zdjęciu zakład BASF w Ludwigshafen. Fot. arch. BASF

Sprzedaż koncernu za rok 2016 osiągnęła 57,6 mld €, a więc spadła w stosunku do roku poprzedniego o 18%. Zmalał także zysk EBIT przed uwzględnieniem zdarzeń specjalnych (6,3 mld €). O spadku wskaźników finansowych BASF pisaliśmy już, relacjonując jego sytuację w trzecim kwartale roku 2016.

Jak wyjaśnia zarząd, jest to spowodowane głównie odłączeniem oddziału handlu i magazynowania gazu w ramach wymiany aktywów z firmą Gazprom pod koniec września 2015. Z powodu tej transakcji sprzedaż koncernu spadła o 15%; wpływ na wyniki miał również spadek cen surowców, a więc i obniżenie cen produktów (-4%) oraz, w niewielkim stopniu, niekorzystne efekty walutowe (-1%). Zwiększając produkcję przez cały rok, firma była w stanie częściowo zrekompensować te niekorzystne zjawiska.

Sytuację poprawiły także zyski z sektorów Performance Products oraz Functional Materials & Solutions. Ten drugi segment, do którego należy oddział Coatings, jako jedyny zanotował wzrost sprzedaży – wyniosła ona 18,7 mld €, a więc o 1% więcej niż w zeszłym roku. To zasługa przede wszystkim wysokiego zapotrzebowania ze strony branży samochodowej i budownictwa.

Jeśli chodzi o prognozy na rok 2017, zarząd wykazuje umiarkowany optymizm. Przewiduje się, że warunki do rozwoju nie będą zbyt dobre w Unii Europejskiej, zmaleje również dynamika rozwoju Chin, niewielki wzrost spodziewany jest w Stanach Zjednoczonych. Firma jest jednak przygotowana na wyzwania i będzie nadal inwestować w działalność badawczo-rozwojową oraz produkcję.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA