REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Azjatycki rynek farb wyhamowuje

Rynek azjatycki się zmienia. Choć wciąż dominuje, jeśli chodzi o produkcję farb na świecie, tempo jego rozwoju nieco spadło, a bardziej niż Chiny zaczynają się liczyć inne kraje. Co jeszcze?

azjatycki rynek farb

Fot. athree23 / pixabay.com

Najważniejsze zmiany, o których mówią eksperci, to lekki spadek tempa rozwoju, więcej rozporządzeń związanych z ekologią, dodatkowo ograniczających ten rozwój, a także Indie i Indonezja jako najszybciej rozwijające się rynki regionu. Czy trendy te utrzymają się w drugiej połowie roku 2018 i później? Według firmy Orr & Boss – tak. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat rynku azjatyckiego, przygotowane przez dziennikarzy portalu Coatings World.

Azja a świat

Jak wygląda rynek azjatycki na tle świata? Aby móc porównać, najpierw kilka informacji na temat rynku światowego. Orr & Boss wycenił go w roku 2017 na 147 mld $, a światową produkcję oszacował na 41,8 mld litrów. W stosunku do poprzedniego roku 2016 wartość rynku wzrosła o 5,2%, a produkcja o 4,3%.

Azja i Pacyfik pozostaje największym i najdynamiczniej się rozwijającym regionem świata. Jego wartość jeśli chodzi o branżę farb według ekspertów Orr & Boss wynosi 66 mld $ i 22,2 mld litrów. W 2017 wzrósł w stosunku do roku poprzedniego o 6,5% pod względem wartości oraz 5,9% pod względem wielkości produkcji.

Pięć sektorów, cztery kraje

Największe sektory azjatyckiego rynku farb to farby dekoracyjne, ogólne przemysłowe, przemysłowe do ochrony i konserwacji, proszkowe oraz lakiery do drewna. Łącznie tym pięciu gałęziom odpowiada aż 80% wartości rynku oraz 88% wielkości produkcji.

Jeśli chodzi o rozwój, nadal będzie on najszybszy na świecie – napędzać go będą wzrost produktu krajowego brutto, budownictwo, branża samochodowa i przemysł. Tempo rozwoju jednak spadnie, co będzie spowodowane przede wszystkim przewidywanym spowolnieniem rozwoju gospodarki Chin. Podczas gdy w latach 2012-2017 gospodarka ta rosła w tempie ok. 7,3% rocznie, w latach 2017-2022 wskaźnik ten prawdopodobnie spadnie do 6,15% rocznie. Wciąż będzie więc bardzo silny, jednak mniejszy niż dotychczas. Pozycję najszybciej rozwijającej się gospodarki mają przejąć natomiast Indie – podczas gdy w latach 2012-2017 rozwijały się w tempie 6,9% rocznie, dla okresu 2017-2022 przewiduje się aż 7,9%.

Chiny, Indie, Japonia i Korea Południowa – tym czterem krajom odpowiada aż 85% rynku azjatyckiego. W roku 2016 Indie wyprzedziły Japonię na pozycji drugiego największego rynku farb w Azji. Przepaść między tymi dwoma krajami ma się w najbliższych latach pogłębiać.

Trendy – ekologia i pojazdy elektryczne

Jakie trendy obserwujemy obecnie na rynku? Najważniejsze wspomniane zostały już powyżej. Rynek będzie się nadal bardzo szybko rozwijał, ale tempo rozwoju nieco spadnie – w latach 2017-2019 przewiduje się wzrost produkcji w tempie 4,8% rocznie oraz wartości w tempie 5,8% rocznie.

W Chinach rozwój rynku spowalniają nowe regulacje prawne, ograniczające emisję LZO oraz emisję zanieczyszczeń z zakładów produkcyjnych. W dużych miastach, takich jak Pekin czy Szanghaj, często wprowadzane są ograniczenia jeszcze bardziej restrykcyjne niż na poziomie krajowym. Ponadto Chiny postawiły sobie bardzo ambitne cele, jeśli chodzi o produkcję pojazdów elektrycznych. W roku 2019 mają one stanowić już 10% produkcji samochodów w tym kraju, a w 2020 – 12%. W związku z tym nacisk kładzie się na lżejsze części samochodowe, a producenci farb muszą skupić swoją uwagę na produkcji powłok na tworzywa sztuczne.

A co słychać poza Chinami? W Japonii rynek rozwija się raczej powoli, ale pewne nadzieje dla branży farb budowlanych stanowią Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku. Z kolei Indonezja to dziś jeden z najszybciej się rozwijających lokalnych rynków – zgodnie z przewidywaniami w najbliższych latach będzie rosnąć w tempie 6,5%. W tej części świata szczególnie może się rozwinąć sektor farb morskich, ponieważ rząd planuje zwiększyć ilość rejsów pasażerskich, poprawiając komunikację między licznymi wyspami.

Podsumowując…

Rynek azjatycki wciąż jest bardzo silny, ale jego rozwój będzie coraz wolniejszy, ponieważ rynek chiński dojrzewa. Pałeczkę najszybciej rozwijającego się w tym regionie kraju przejmują za to stopniowo Indie. Producenci muszą również liczyć się z regulacjami prawnymi, które również w Azji coraz silniej wpływają na branżę farb i jej rozwój.

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA