a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneAnti-climb paint – sposób na intruzów

Anti-climb paint – sposób na intruzów

Jesteś zmęczony młodocianymi intruzami wspinającymi się po twoich ścianach, ogrodzeniach i słupach? Boisz się włamywaczy? A może denerwuje cię kot sąsiadów, spacerujący po twoim płocie? Anti-climb paint to coś dla ciebie! Farby antywspinaczkowe, jak możemy je nazwać, nigdy do końca nie wysychają. Dzięki temu przyjmują na powierzchni postać śliskiej, oleistej mazi, która nie tylko uniemożliwia wspinaczkę, ale i zostawia trudne do usunięcia ślady na skórze i ubraniach.

anti-climb paint

fot. kkiser (sxc.hu)

Sekret farb antywspinaczkowych polega na tym, że są ekstremalnie tiksotropowe – zmieniają konsystencję pod wpływem naprężeń. Gdy więc intruz próbuje się wdrapać po niewinnie wyglądającej ścianie lub słupie z tego typu powłoką, ta natychmiast przyjmuje postać tłustego smaru.

Farby anti-climb nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o podłoże. Można je nanosić na zarówno na cegły, beton, cement i metal, jak i drewno, plastik czy dachówki. Trwałość natomiast w dużej mierze zależy ona od warunków atmosferycznych i od eksploatacji farby – czyli liczby nieproszonych gości, których „przeżyła” – większość źródeł stwierdza jednak, że zaaplikowana warstwa wystarcza na 1-3 lata. Można w ten sposób chronić budynki, ogrodzenia i słupy, a także metalowe rury, rynny i elementy barierek, które niekiedy padają łupem zbieraczy złomu.

fot. Wikimedia Commons

W naszym kraju ten rodzaj farb nie jest jeszcze stosowany. Największą popularnością cieszą się one w Wielkiej Brytanii. Obowiązujące tam prawo pozwala jednak na ich stosowanie pod pewnymi warunkami, które uznać należy za powszechne prawidła użytkowania farb antywspinaczkowych. Po pierwsze – konieczna jest tabliczka ostrzegająca o obecności tego typu powłoki. Jasna i przejrzysta, tak aby przemówiła również do dzieci, najczęściej praktykujących zabawy we wspinaczkę po murach i ogrodzeniach. Po drugie – farby anti-climb mogą być stosowane tylko na wysokości większej niż 2,4 metra. W przeciwnym razie na trudne do usunięcia zabrudzenia narażeni są również przypadkowi przechodnie.

Podkreślić należy, że farby antywspinaczkowe nie są toksyczne ani w żaden sposób szkodliwe dla zdrowia. Jedyną konsekwencją zetknięcia z nimi jest zabrudzenie, które w niektórych przypadkach pomóc może w zidentyfikowaniu osoby podejmującej się – niekiedy w celach rabunkowych – karkołomnych zabaw. Jak podkreślają producenci, warto więc w nie zainwestować nie tylko dla ochrony swej własności, ale i dla własnego bezpieczeństwa.

Sposób aplikacji tego typu farby oraz jej działanie prezentuje materiał Floorpaint Express:

http://www.youtube.com/watch?v=x3BRzlaJhQk