a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneAkzoNobel wykorzysta surowiec ze szlamu papierowego

AkzoNobel wykorzysta surowiec ze szlamu papierowego

Firma AkzoNobel zamierza wykorzystać nową technologię opracowaną przez start-up Alucha. Polega ona na odzyskiwaniu węglanu wapnia – cennego surowca do produkcji farb – ze szlamu papierowego.

AkzoNobel Alucha węglan wapnia szlam papierowy

Technologia firmy Alucha pozwoli z pożytkiem wykorzystać odpady z przemysłu papierniczego. Fot. fill / pixabay.com

Alucha to jeden ze start-upów, które znalazły się w finale konkursu Paint the Future 2019 organizowanego przez AkzoNobel. W ten sposób firma otworzyła sobie drogę do współpracy z ekspertami AkzoNobel i komercjalizacji swojej technologii.

Mniej odpadów, mniejsze wydobycie, mniejsza emisja

Technolodzy z Alucha znaleźli sposób, jak z pożytkiem wykorzystać szlam papierowy – odpad, generowany w ogromnych ilościach przez przemysł papierniczy. Dotychczas postrzegany był on jako bezużyteczny, okazało się jednak, że może być źródłem cennego węglanu wapnia. Gijs Jansen, dyrektor generalny Alucha, wyjaśnia:

Obecnie węglan wapnia jest wydobywany w kopalniach i kamieniołomach. To surowiec do produkcji tworzyw sztucznych, papieru, farb, leków i innych artykułów codziennego użytku, które kończą na wysypiskach lub spalarniach śmieci.

Oznacza to konieczność ogromnego wydobycia węglanu wapnia, a następnie dużą emisję dwutlenku węgla w wyniku jego spalania. Technologia opracowana przez Alucha pozwala zmniejszyć ilość odpadów i wydobycie cennego surowca.

Branża farb ważnym konsumentem węglanu wapnia

Firmę AkzoNobel najbardziej zainteresowała oczywiście możliwość wykorzystania technologii, by pozyskać węglan wapnia jako ważny składnik farb. Branża farbiarska jest jednym z największych konsumentów tego surowca. Projekt Alucha pozwala w niedrogi i efektywny sposób uczynić produkty AkzoNobel przyjaźniejszymi środowisku.

W najbliższych miesiącach AkzoNobel testować będzie węglan wapnia pozyskiwany w pilotażowym zakładzie Alucha w holenderskim Sassenheim. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze produkty zawierające surowiec pochodzący z nowego procesu trafią do sprzedaży w 2021 roku.

Źródło: AkzoNobel