REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

AkzoNobel i pierwsze modularne auto na świecie

Nowoczesne samochody wymagają nowoczesnych materiałów – i takim właśnie materiałem jest kompozyt w biowłóknami, który posłużył do zbudowania modularnego, elektronicznego samochodu Nova. Koncern AkzoNobel dorzucił swoją cegiełkę do tego projektu.

AkzoNobel modularne auto

Fot. arch. AkzoNobel

Elektroniczny model Nova został zbudowany przez 26 studentów na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven. Auto łatwo dostosowuje się do środowiska, w którym się nim poruszamy – czy jest to ruchliwe centrum miasta, czy autostrada. Ten pierwszy na świecie modularny samochód zaprezentowano oficjalnie na wystawie AutoRAI w Amsterdamie.

Pojazd wykonany został z kompozytowych paneli, w których rolę zbrojenia pełnią biowłókna. Stanowią one przyjazną środowisku alternatywę dla tradycyjnych włókien szklanych. Aby niewielkim kosztem otrzymać kompozyt z biowłóknami, wykorzystano efektywny system do sieciowania AkzoNobel NouryactTM. Prócz tego panele pokryto farbami marki Sikkens. Współpraca koncernu AkzoNobel w ramach tego projektu wpisuje się w inicjatywę Planet Possible.

W maju Nova weźmie udział w Eko-maratonie Shella w Rotterdamie, wkrótce natomiast pojawi się na publicznych drogach. Projekt wyszedł już bowiem poza fazę koncepcji i ma szansę wejść do powszechnego użytku.

Źródło: AkzoNobel

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA