REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Afryka i farby – raport IRL

Jak wynika z najnowszego raportu IRL, afrykański rynek farb stopniowo się rozwija. Póki co jest on zdominowany przez produkty architektoniczne i dekoracyjne ze względu na dynamiczny rozwój budownictwa.

Afryka

Fot. Roland Urbanek / Foter.com / CC BY-NC

Zgodnie z raportem IRL produkcja farb w Afryce w roku 2013 wyniosła 1,4 mln ton. Jak przewidują analitycy, do roku 2018 wartość ta może wzrosnąć do 1,7 mln ton, co oznacza rozwój na poziomie 4% w skali roku.

Największym – i zarazem najszybciej się rozwijającym – sektorem rynku są farby architektoniczne i dekoracyjne, których udział wynosi 83,4%. Jakość produktów z tego segmentu z roku na rok poprawia się, coraz częściej też stosowane są – zwłaszcza w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale – innowacyjne farby antybakteryjne.

Silnie ograniczone jest za to wykorzystanie farb przemysłowych. Jest to spowodowane tym, że przemysł gazowo-olejowy, morski czy samochodowy jest w Afryce wciąż stosunkowo słabo rozwinięty. Niewielkie jest więc zainteresowanie farbami ochronnymi czy lakierami samochodowymi, nieco większą za to popularnością cieszą się przemysłowe farby do drewna oraz produkty o ogólnych zastosowaniach przemysłowych.

Największymi konsumentami farb w tym regionie są Republika Południowej Afryki oraz Egipt (przy czym zużycie farb na jednego obywatela w RPA jest prawie dwukrotnie większe niż w Egipcie). Sytuacja może się jednak wkrótce zmienić, ponieważ rynek południowoafrykański rozwija się w tempie zaledwie 2,5% na rok, podczas gdy w innych państwach wskaźnik ten jest dużo wyższy (w Mozambiku 7,4%, w Libii 7,1%, w Etiopii 6,7%).

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA