a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaAdler zabezpiecza australijski inkubator

Adler zabezpiecza australijski inkubator

Jedna z australijskich uczelni postanowiła stworzyć miejsce, w którym kiełkujące pomysły mogą swobodnie rosnąć. Aby dodatkowo stymulować ten naturalny proces, postanowiono na otwartą przestrzeń i architekturę drewnianą. Tak powstał Macquarie University Incubator, zabezpieczony przed trudnym australijskim klimatem produktami Adler.

Adler Macquarie University Incubator inkubator Australia

Fot. arch. Adler

Najlepsze pomysły zwykle nie powstają przy biurku, ale w zupełnie dziwnych miejscach: na górskim szczycie, pod prysznicem lub na parkiecie w klubie. Ale kiełkujące zaledwie koncepcje muszą później rosnąć i rozwijać się, jeśli mają się stać czymś wielkim – a do tego potrzebują przestrzeni. Macquarie University stworzyło taką przestrzeń na swoim campusie w australijskim mieście North Ryde na północ od Sydney. Macquarie University Incubator – to tutaj rosną pomysły.

Światło, powietrze i poczucie komfortu

Inkubator Macquarie University to obiekt na miarę przyszłości. Otwarta przestrzeń dla studentów, badaczy i młodych przedsiębiorców – dla wszystkich tych, w których tli się iskierka pomysłu i chcieliby ją rozpalić. Którzy są na samym początku swojej drogi do czegoś wielkiego i szukają odpowiedniej przestrzeni oraz infrastruktury, by stało się to możliwe. I którzy nie chcą siedzieć sami w cichym kącie, ale wolą działać w otwartej, inspirującej atmosferze.

By ją stworzyć, potrzeba było dużo światła i powietrza oraz poczucia komfortu. I tym właśnie kierowali się architekci Luke Johnson i Nick Elias z australijskiej firmy Architectus, projektując Macquarie University Incubator.

Drewno i geometria

Budynek ocieniony wysokimi drzewami campusu. W ich otoczeniu prezentuje się podobnie jak one, jak coś równie żywego i mądrego – jest bowiem wykonany z tego samego materiału, drewna. Połączenie prostych geometrycznych kształtów z organicznym materiałem sprzyja poczuciu komfortu. Belki ułożone w kształt litery V, wykonane ze szczególnie twardego australijskiego jesionu, podpierają płaski dach, tworząc powtarzające się wokół budynku trójkąty, podobne do tych bezpośrednio na fasadzie, wykonanych z europejskiego świerka. Pomiędzy płaskimi trójkątami znajduje się szkło, które wpuszcza do środka bardzo dużo światła, potrzebnego umysłom głowiącym się w środku.

Adler Macquarie University Incubator

Fot. arch. Adler

Ta koncepcja, oparta na prostocie drewna i geometrii, obowiązuje również wewnątrz obiektu – także sufit, panele ścienne oraz podłogi wykonane są z drewna świerkowego. W ten sposób otwarta przestrzeń biurowa, miejsca spotkań i szatnia tworzą płynną, jednolitą całość.

Organiczne, ale trwałe

Drewno, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ma wiele zalet: tworzy niepowtarzalną atmosferę, jest przyjazne środowisku, a z punktu widzenia architektury sprawia, że obiekt pięknie wkomponowuje się w krajobraz. Ale tego typu organiczny materiał budowlany jest oczywiście również wyzwaniem, jeśli chcemy, by zachował swoje naturalne piękno na dłużej.

W trudnym australijskim klimacie, z powodu silnego promieniowania UV, barwione na jasno drewno szybko szarzeje na powierzchni, a żółknie wewnątrz. Nie jest to jednak los, który czeka inkubator, ponieważ został on nie tylko zaprojektowany dla błyskotliwych umysłów, ale również przez takie umysły, które pomyślały o niezawodnym zabezpieczeniu.

Architekci projektujący obiekt oraz firma, która wykonała jego konstrukcję drewnianą, Strongbuild, wykorzystali do ochrony produkty z linii Adler Lignovit. I choć w Austrii, w odróżnieniu od Australii, kangurów brak, specjaliści z Adler doskonale wiedzą, jak skutecznie zabezpieczyć drewno także w australijskim klimacie. Dlatego też, dzięki impregnatom Lignovit Protect na zewnątrz oraz Lignovit Interior wewnątrz, Macquarie University Incubator zyskał ochronę na lata.

Adler Macquarie University Incubator

Fot. arch. Adler

Źródło: Adler